Jak walczyć ze smogiem?

Wydaje się, że dziś smog jest czymś więcej niż tylko problemem w miastach zimą. Zagraża on nie tylko naszemu zdrowiu, ale także całemu funkcjonowaniu łącznie z komunikacją miejską i samochodami. Smog jest w Polsce coraz większym problemem, gdyż jest wynikiem nadmiernej eksploatacji węgla. Dlatego warto wiedzieć jak z nim walczyć.

Czym jest smog?

Formalnie smogiem nazywamy zjawisko atmosferyczne zmieszania się mgły ze spalinami i dymem. Jednak w wielu przypadkach jest dziś jednorazowym efektem tzw. niskiej emisji, czyli przedostawania się do powietrza środków kancerogennych i pyłów, które nie przekraczają w rozprzestrzenianiu się 40 m. W ten sposób powstaje obszar smogowy, który zawiera szereg szkodliwych substancji pyłowych, które wpływają nie tylko na układ oddechowy, ale przedostają się wraz z wdychanym powietrzem do organizmu i zatruwają go. Smog jest dziś zjawiskiem społecznym.

Czym powodowany jest smog?

Smog to zjawisko znane przede wszystkim w okresie zimowym, od listopada do marca, wywoływane wzmożonym ogrzewaniem gospodarstw domowych przez Polaków, głównie na południu kraju. Jest on tam szczególnie obfity nie tylko ze względu na ukształtowanie terenu, ale także na polskie zagłębie wydobywcze węgla. Dlatego najczęściej smog znajduje się wokół domostw jednorodzinnych, w dzielnicach tego rodzaju domków, które nie są wyposażone w nowoczesne sposoby ogrzewania, a korzystają nie z biomasy, ale z nieco tylko tańszego ekogroszku czy zwykłego węgla.

Jak przeciwdziałać smogowi?

Smog, a właściwie powodująca go niska emisja jest produktem ludzkim. To ogrzewanie domów sprawia, że świat znika za chmurą sztucznych i szkodliwych substancji. Nie inaczej jest w Polsce, która króluje pod względem wydobycia węgla i jego użycia. Jakie jest rozwiązanie? Przede wszystkim działania mające na celu wymianę samochodów ze spalinowych, które przyczyniają się do niskiej emisji, na elektryczne czy hybrydowe. Dzięki temu ograniczymy spalanie i zmniejszymy wydzielany do atmosfery dwutlenek węgla. Drugą opcją jest modernizacja kotłów, a wraz z nimi także zmiany w zakresie używanego paliwa.

Jak działa biopaliwo?

            Biopaliwo, np. pellet drzewny czy pellet z łusek słonecznika to doskonały sposób na redukcję spalania dwutlenku węgla i zanieczyszczanie środowiska. Pellet jest naturalny, całkowicie bezpieczny i nieemisyjny. Nie wywołuje on nie tylko zjawiska niskiej emisji, ale także zapobiega przed zniszczeniami kotłów i ich częstym czyszczeniem. Co ważne, paliwo z biomasy powstaje w sposób naturalny, tj. poprzez wykorzystanie zrębków i wiór drzewnych (pellet dębowy, pellet sosnowy) lub pozostałości roślinnych (pellet z siana, pellet ze słomy). Biopaliwo zawiera zatem tylko naturalne składniki, a ich wartość energetyczna jest na tyle duża, że pozwala całkowicie zapomnieć o węglu.

Jak powstają pelety?

Pellet z drzewa powstaje w wyniku wykorzystania zrębków oraz ścinek drzewnych z tartaków. Są one doskonale i dokładnie suszone, by ich wilgotność spadła przynajmniej do 12%. To zapewnia produktom wysoką jakość oraz łatwopalność. Pellet jest następnie prasowany i przygotowywany w formy. Ma zwykle walcowaty kształt i jest niewielkich rozmiarów granulatem, który może być samodzielnie podawany za pośrednictwem komory. W ten sposób jego użycie staje się prostsze i nawet starsze osoby nie muszą mieć problemów z jego użytkowaniem.

Nie da się ukryć, że pellet to paliwo przyszłości, ale jednocześnie brak emisyjności dwutlenku węgla i wielu innych szkodliwych składników sprawia, że jest to materia, którą można powstrzymać szerzący się w polskich miastach smog. Dlatego walcząc o ekologię nie można zapominać o tym sposobie ogrzewania domów, który nie wymaga tak wiele od użytkowników – poza modernizacją kotłów i instalacji – a w efekcie daje nie tylko ochronę środowiska, ale także łatwiejszą aplikację oraz przyjemne ciepło.

 

Jeżeli zainteresował Cię ten temat, zobacz również artykuł: Dofinansowanie ogrzewania pelletem