Pellet – paliwo przyszłości?

Wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego czym tak naprawdę jest pellet oraz w jaki sposób biomasa może wpłynąć na poprawę stanu czystości powietrza oraz ekonomię portfela. Jeśli masz gospodarstwo domowe i mieszkasz w domku jedno- lub wielorodzinny albo Twoje miejsce zamieszkania opiera się o działanie kotła na ekogroszek, wiedz, że możesz lepiej. Warto zastanowić się nie tylko czym są pelety, ale także, w jaki sposób należy z nich korzystać.

Biopaliwo – skąd je brać?

Niejeden słysząc ten termin łapie się za głowę lub ignoruje. Nie jest on łatwy w odbiorze i nie mówi jasno, o co chodzi. Tymczasem jest to jedno z najważniejszych odkryć i najważniejszy trend w ogrzewaniu domów ostatnich lat. W Europie już dawno zrozumiano, że działalności węgla nie są podstawą do dobrze zarządzanego kraju. Dlatego zrezygnowano z wydobycia go na tak wielką skalę, zastępując tego rodzaju zakłady różnego rodzaju elektrowniami źródeł odnawialnych. Tymczasem biopaliwo przyszło do nas dość niespodziewanie i z nieco innej strony…

Czym jest pelet?

Pellet drzewny, pellet z łusek słonecznika, pellet ze słomy czy pellet z siana – możliwości jest sporo, ale tak naprawdę sprowadzają się do jednego – do ekologii. Pelety powstają z naturalnych składników, często odpadków lub niewykorzystywanych ścinek procesów, dzięki czemu korzystają z wycinania drzew, ale ich nie powodują. Najpopularniejsze rodzaje pelletów: pellet sosnowy i pellet dębowy powstają ze ścinek i zrębów spotykanych w każdym tartaku. Ekonomicznie i ekologicznie – prosto z natury. Pellet jest zatem sprasowanym pod dużym ciśnieniem granulowanym paliwem stałym, które łączy w sobie ekologiczne i zdrowe dla człowieka działanie podczas spalania i wydzielanie energii służącej do ogrzewania domów piecami.

Jak działa biopaliwo?

Schemat działania jest prosty – podajnik, do którego wsypujemy pellet regularnie dostarcza go do komory spalania, tam odbywa się najważniejsza część pracy, czego efektem jest wydzielenie ciepła i energii, która jest zamieniana i rozprowadzana po domu gwarantując ciepłe grzejniki i komfort życia. Można dodatkowo ciepłe powietrze wytwarzane podczas spalania, rozprowadzać na wszystkie pomieszczenia domu (rys. poniżej). To wygodne i niezwykle przyjemne dla gospodarstwa domowego, przede wszystkim ze względu na jakość powietrza oraz zapach palonego drewna, który jest niezwykle przyjemny.

Zalety i wady biomasy

Korzystając z pelletu w dobrej cenie możemy wymiernie wpłynąć na jakość powietrza na planecie. Jest on bowiem czysty, niespękany, niezawierający sztucznych dodatków. Dzięki temu jest to produkt całkowicie ekologiczny i bezpieczny dla środowiska. Jest dobry także dla nas, gdyż nie zaśmieca pieca, a więc nie trzeba go często czyścić, a niewielkie ilości popiołu, które co jakiś czas produkuje, są doskonałym nawozem ekologicznym dla przydomowych roślin. Co więcej, wygodny sposób aplikacji pelletów sprawia, że pellet do ogrzewania to doskonały pomysł także dla osób starszych. Często załadowanie pojemnika, pozwala na tygodniowe ogrzewanie bez wpływu na jakość życia. To komfort i piękny zapach w jednym. Jedyną wadą jest koszt modyfikacji instalacji, ale po kilku latach zwraca się on z nawiązką.

Jak znaleźć dobry pellet?

Warto jednak wiedzieć, że tylko najlepszy pellet jest w stanie zapewnić nam wysoką jakość spalania i czystość, o którą nam chodzi. Przede wszystkim musi być jednolity pod względem koloru i mieć ładny zapach palonego drewna. Co więcej, musi topić się w wodzie, by można było stwierdzić, że nie ma w nim żadnych dodatków. Kruszący się pellet to nie jest dobry sposób na zachowanie ekologii i jakości powietrza oraz trwałości pieca.

Czy zatem pellet może być paliwem przyszłości? Z pewnością, gdyż nie tylko ekologia domaga się obecnie odejścia od węgla. Jest to ekonomiczne, coraz doskonalsze i dające doskonałe wyniki wydajności energetycznej. Warto zatem zwrócić szczególną uwagę na tę technologię, póki jeszcze jest ona innowacją i nie stała się najbardziej drogim sposobem na zachowanie ciepła w domu przy ekologicznych normach.

 

 

Kopiowanie treści i zdjęć bez wcześniejszej zgody jest surowo zabronione.