Czy pellet ma szansę zastąpić w przyszłości węgiel?

Węgiel to naturalny surowiec wykorzystywany do ogrzewania domów od wielu wieków. Co prawda w Europie zapotrzebowanie na węgiel znacznie zmalało i wiele krajów odeszło od wykorzystywania go na co dzień kosztem innych źródeł energii – przede wszystkim ze względu na ekologię – to nie da się ukryć, że wciąż w naszym kraju stanowi niezwykle ważną gałąź przemysłu. Czy jednak i u nas pellet ma szansę go zastąpić?

Czym są pelety?

Pelet to taki rodzaj paliwa stałego, który został oparty na biomasie. Są to specjalnie formowane granulki ścinek drzewnych czy łupin słonecznika, które po sprasowaniu stają się nie tylko łatwopalne, ale także łatwe w przechowywaniu i wydajne energetycznie. Ich efektywność ocenia się na poziomie 16 – 18 MJ/kg co jest równym lub nieco wyższym wynikiem niż węgiel brunatny (pod tym względem lepszy jest tylko węgiel kamienny). Dzięki temu w sposób naturalny i nieszkodliwy dla środowiska możemy ogrzewać domy i gospodarstwa.

Czy pelety rzeczywiście są ekologiczne?

Już sam sposób wytwarzania tego biopaliwa wskazuje na jego ekologiczny charakter. Dlaczego? Wytwarzanie pelletu drzewnego to odpowiednie i długie suszenie naturalnych zrębków i ścinek drzewnych – pozostałości pracy tartaków. Żadne drzewo nie jest więc wykorzystywane tylko na potrzeby opału. Po długim suszeniu następuje hydrauliczne prasowanie i formowanie małych granulek, które zawierają w swej małej masie bardzo dużo składników drzewnych, które są łatwopalne i wydzielają energię. Jednak to nie wszystko. Najlepszy pellet to przyjemny zapach drewna, czystość i brak obowiązku czyszczenia kotła czy pieca co rusz. Popiół, który z niego powstaje, jest nie tylko naturalny, ale i ekologiczny przy wykorzystaniu jako nawóz.

Pellet a węgiel

Węgiel jest nie tylko powszechny w domach i gospodarstwach, ale także relatywnie tani. Ekogroszek to jego najtańsza wersja i choć jest nieekologiczna i zanieczyszcza środowisko, to jednak wciąż jest najpopularniejszym paliwem stałym do domów. Węgiel ma jedną przewagę nad peletami, a mianowicie jest dostosowany do użytku w piecach, które Polacy mają w domach. Średni koszt modernizacji instalacji pod kątem używania pelletu z drewna czy pelletu z łusek słonecznika to 1500 złotych. Tani pellet nie jest niczym niezwykłym i dzięki takiej zamianie mamy szybki zwrot zainwestowanych pieniędzy, jednak należałoby to zrobić w każdym domu.

Czy pellet zastąpi węgiel?

Nie da się jednak od tego uciec. Pelety są przyszłością, gdyż to prawdziwy złoty środek. Nie dość, że nie wymagają pracy, czyszczenia kotła, częstego dokładania do ognia i podtrzymywania paleniska, to jeszcze jest łatwy w składowaniu i aplikacji, ekonomiczny i ekologiczny, a przy tym niewiele mniej wydajny niż węgiel. Nie osadza się na ściankach i nie powoduje zanieczyszczenia czy emisji dwutlenku węgla. To wszystko sprawia, że nie da się ukryć, że pelety to biopaliwo, z którego zaczniemy korzystać prędzej niż nam się wydaje.

Inne źródła energii

Istnieje nie tylko potrzeba pilnego ekologicznego działania na rzecz środowiska, ale także wykorzystywania możliwości ekonomicznych naszej planety. Dlatego nie tylko pellet do palenia w piecu, ale także wiele innych możliwości pojawiło się na rynku energetycznym. Przede wszystkim jest to energia solarna i wiatrowa. O ile jednak jeszcze na poziomie wydajności ta druga ma w sobie coś dodatkowego, o tyle ta pierwsza nie kalkuluje się zupełnie i staje się tylko dodatkiem do głównego źródła energii w gospodarstwach domowych. Energia wiatrowa, pomimo swej nie tak niskiej efektywności, jest jednak droga i w efekcie finansowo przynosi miesięczne straty, nie mówiąc o zwrocie nakładów na jej budowę.

Wykorzystanie pelletów do ogrzewania domów to ekologiczny i skuteczny sposób na to, by walczyć z zanieczyszczeniem powietrza i tzw. smogiem oraz iść w stronę oczyszczania planety i dbania o nasze własne zdrowie i jakość powietrza. Dlatego wykorzystując ekologię biopaliwa możemy bez uszczerbku na energii i jej wydajności zrobić krok ku lepszemu życiu.

 

 

Kopiowanie treści i zdjęć bez wcześniejszej zgody jest surowo zabronione.